BIOGRAFIA

Christina Maria Aguilera (ur. 18 grudnia 1980, Staten Island, New York) - amerykańska diwa muzyki pop i autorka tekstów. Jej ojciec był wojskowym, zatem rodzina często się przeprowadzała. Dopiero w roku 1987 osiedli na stałe w Wexford w stanie Pensylwania. Talent muzyczny odziedziczyła po mamie, znakomitej skrzypaczce.

W wieku sześciu lat Aguilera wygrała szkolny pokaz talentów. Dwa lata później wystąpiła w programie "Star Search". Niestety nie udało się jej wygrać. Często śpiewała hymn narodowy przed meczami najważniejszych sportowych drużyn zawodowych miasta: Pittsburgh Steelers (futbol amerykański), Pittsburgh Pirates (baseball) i Pittsburgh Penguins (hokej na lodzie).

Christina żyła w Zaczarowanym Świecie Disneya przez 2 sezony. Od kwietnia do października 1992 roku wraz z pozostałymi "Myszkieterami" nakręciła 36 odcinków Klubu Myszki Miki, które Kanał Disneya emitował aż do końca 1993 roku. W drugim sezonie "Myszkieterzy" nakręcili aż 44 nowe odcinki, które ukazywały się na Kanale Disneya od maja 1995 do marca 1996 roku. Wtedy bowiem zamknięto Klub, którego oglądalność spadała.

Dwa lata po zakończeniu programu Christina zaczęła podróżować po świecie, by szkolić swój talent muzyczny. W 1997 roku występowała w Japonii i Rumini W "kraju kwitnącej wiśni" nagrała duet z tamtejszą gwiazdą muzyki pop - Keizo Nakanishi. Piosenka nosiła tytuł "All I Wanna Do". W 1998 roku podpisała kontrakt na płytę z firmą RCA Records do animowanego filmu "Mulan". Premiera "Mulan" odbyła się w czerwcu 1998 roku, a singiel "Reflection" był notowany wysoko na listach przebojów. Utwór był nawet nominowany do Złotego Globu w kategorii "najlepsza piosenka do filmu animowanego".


Christina rozpoczęła pracę nad swoim debiutanckim albumem. Płytę wyprodukowali: Guy Roche ("What A Girl Wants"), Steve Kipner i David Frank ("Genie In A Bottle"), Travon Potts ("Blessed"). Teksty piosenek zaś napisali: Diane Warren ("I Turn To You", "Somebody's Somebody"), Heather Holley ("Obvious"), Carl Sturken i Evan Rogers ("Love Will Find A Way", "Love For All Seasons"), Paul Rein ("Come On Over").


W 1999 roku płyta była już gotowa, a sama wokalistka wystąpiła w czerwcu 1999 na Alma Awards. W sierpniu '99 ukazał się singiel "Genie In A Bottle", który szybko zdobył pozycję nr 1 listy Billboard i utrzymywał się na szczycie przez 5 tygodni. Następnie pojawił się debiutancki album zatytułowany "Christina Aguilera", który powtórzył sukces singla. W październiku singiel "Genie In A Bottle" został wydany w Wielkiej Brytanii i debiutował na miejscu pierwszym. W tym samym miesiącu ukazał się tam także jej debiutancki album. Jeszcze w październiku pojawiło się tzw. domowe video Christiny zatytułowane "Genie Gets Her Wish". Pod koniec roku wokalistka została uznana za jedną z najbardziej fascynujących kobiet '99 roku. Otrzymała nagrodę w kategorii "najlepszy nowy artysta" na Alma Awards. Pojawiła się na okładkach wielu magazynów oraz śpiewała swoje piosenki w różnych amerykańskich programach.


W grudniu '99 roku jako singiel została wydana piosenka "What A Girl Wants", która stała się pierwszym kawałkiem, który wszedł na pozycję pierwszą w 2000 roku. Również w grudniu pojawił się świąteczny singiel Christiny pt. "The Christmas Song". Przed samymi świętami wokalistka wystąpiła wraz z B.B.Kingiem i Jewel w Białym Domu dla prezydenta Stanów Zjednoczonych - Billa Clintona. W styczniu 2000 roku Christina zaśpiewała "I Turn To You" i "What A Girl Wants" na American Music Awards. Wystąpiła też u boku Enrique Iglesiasa na Super Bowl Half-Time Show. Pod koniec stycznia ogłoszono nominacje do prestiżowych nagród Grammy. Aguilera została nominowana w dwóch kategoriach: "najlepszy nowy artysta" i "najlepsza wokalistka". Ostatecznie 20 lutego Christina zdobyła złotą statuetkę gramofonu za najlepszy debiut '99 roku.


W lutym 2000 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się singiel "What A Girl Wants" i doszedł tam do miejca 2. W marcu wokalistka udała się do Tajwanu  na konferencję prasową i koncert, gdzie świętowała swoje zwycięstwo podczas Grammy Awards. W kwietniu wystąpiła na Men Strike Back, jako jedyna przedstawicielka płci żeńskiej. Na tym koncercie pojawili się również Backstreet Boys, Sting i Enrique Iglesias. W maju zdobyła dwie nagrody Blockbuster w kategoriach: "najlepszy nowy artysta żeński" oraz "ulubiony singiel" (za "Genie In A Bottle"). Również w maju "Genie In A Bottle" został uznany najlepszym międzynarodowym singlem roku na ASCAP Awards. W podobnej kategorii Christina odebrała nagrodę Ivor Novello Awards.


W czerwcu Christina ruszyła w trasę koncertową, której sponsorami byli Levi's oraz Sears. W lipcu 2000 roku w Wielkiej Brytanii pojawił się singiel "I Turn To You". W Stanach Zjednoczonych kawałek ten doszedł do trzeciej pozycji na liście przebojów. W sierpniu świat obiegła wiadomość o tym, że Christina jest zakochana w jednym ze swoich tancerzy. Jej wybrankiem był Jorge Santos. Jeszcze w sierpniu wokalistka nagrała piosenkę przewodnią dla nowej kampanii reklamowej koncernu Coca-Cola. We wrześniu ukazał się hiszpańskojęzyczny album Aguilery zatytułowany "Mi Reflejo". Płyta doszła do 27 pozycji na amerykańskiej liście przebojów. Był to bardzo duży sukces, nietypowy dla płyty nieanglojęzycznej. Następnie Christina zdobyła nominację do latynoskiej nagrody Grammy za piosenkę "Genio Atrapado". W październiku w Wielkiej Brytanii ukazał się singiel "Come On Over (All I Want Is You)". Piosenka debiutowała na pozycji ósmej na brytyjskiej liście przebojów. W USA stała się dużym hitem i była przez 4 tygodnie na szczycie. Jeszcze w październiku miał premierę świąteczny album pt. "My Kind Of Christmas", który w styczniu 2001 roku pokrył się platyną.

Rok 2001 był dla Christiny przede wszystkim okazją do współpracy z innymi artystami. W marcu wokalistka pracowała z Ricky'm Martinem nad nową wersją piosenki "Nobody Wants To Be Lonely", pochodzącej z albumu Ricky'ego pt. "Sound Loaded". Kawałek ten stał się wielkim hitem na całym świecie, a w USA doszedł do 11 pozycji. W kwietniu Christina nagrała wraz z Lil'Kim, Myą i Pink nową wersję hitu "Lady Marmalade". Producentką tego nagrania jest Missy Elliot.


W tym samym czasie Christina zdobyła kolejne dwie nagrody Blockbuster (za płytę "Mi Reflejo" oraz w kategorii "ulubiona artystka roku"). W maju 2001 roku wraz z Ricky'm Martinem zaśpiewała piosenkę "Nobody Wants To Be Lonely" na World Music Awards w Monako. Ich występ został entuzjastycznie przyjęty przez zgromadzoną tam publiczność. Również w maju piosenka "Lady Marmalade" stała się numerem jeden w Stanach Zjednoczonych. Był to także tym samym czwarty numer jeden Christiny na liście singli. W czerwcu została wydana VHS/DVD pt. "My Reflection", która jest zapisem koncertu.


W lipcu słynny kwartet dostał 6 nominacji do MTV Video Music Awards za "Lady Marmalade". Miesiąc później wygrał on w kategorii "piosenka lata" na Teen Choice Awards.


We wrześniu utwór "Lady Marmalade" zdobył nagrody MTV za "najlepszy clip roku" i "najlepszy teledysk z filmu". Christina, Lil Kim, Mya i Pink zaśpiewały na głównej gali. Wkrótce potem zostały ogłoszone nominacje do Latynoskich Nagród Grammy. Po raz kolejny nominowana była Christina, która ostatecznia zabrała do domu drugą w swoim życiu nagrodę Grammy (za album "Mi Reflejo", który we wrześniu uzyskał status potrójnie platynowej płyty). W tym samym czasie, gdy "Mi Reflejo" bił kolejne rekordy, wokalistka wzięła udział w nagraniu nowej wersji przeboju Mavina Graye'a "What's Going On". W piosence tej można było również usłyszeć m.in. Bono z U2, Backstreet Boys, Britney Spears, Destiny's Child oraz Jennifer Lopez.

Rok 2002 zaczął się dla Christiny równie pomyślnie co poprzedni. W lutym wystapiła na zakończeniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Zaśpiewała tam swój nowy kawałek pt. "Infatuation". Wkrótce zostały ogłoszone nominacje do nagród Grammy. W końcu po raz kolejny zostało uznane pierwszeństwo piosenki "Lady Marmalade". W maju Christina zgarnęła następne trofea za tę piosenkę. Tym razem do jej rąk trafiły: nagroda Alma Awards, nagroda MTV Japan (najlepszy teledysk z filmu) oraz MPVA (najlepsza stylistyka do teledysku). Od 2001 roku Christina pracowała nad nową płytą, na której opisała swoje doświadczenia - przejścia z byłym chłopakiem, załamanie nerwowe i zdradę przyjaciół. Przy pisaniu dość osobistych pomagali jej: Scott Storch i Matt Morris ("Can't Hold Us Down", "Walk Away", "Fighter", "Infatuation"), Alicia Keys ("Impossible"), Linda Perry ("Make Over", "Cruz"), Rob Hoffman i Heather Holley ("Soar"), Steve Morales ("Get Mine, Get Yours"), Jasper Cameron ("Dirrty") i Glen Ballard ("The Voice Within"). Na pierwszy singiel promujący nowy album wybrano piosenkę "Dirrty", która niestety nie zdobyła większej popularności w USA. Za to w Europie radziła sobie o wiele lepiej, zdobywając miejsca w pierwszych piątkach wielu list przebojów.


29 października miała premierę długo wyczekiwana płyta pt. "Stripped", która okazała się kolejnym wielkim sukcesem Aguilery, mimo iż nie zdobyła pierwszego miejsca na liście Billboardu.


Pod koniec roku został wydany singiel "Beautiful", który stał się hymnem tych, którzy czują się odrzuceni, brzydcy, niedocenieni. Nowy rok 2003 przyniósł kolejne wielkie chwile - posypały się kolejne nagrody (m.in. TRL Award, CGM.PL, MVPA, GLAAD Award), "Stripped" zdobyło status dwukrotnej platyny.

Ten rok to również okres wytężonej pracy - zdjęcia do teledysku "Fighter" i przygotowania do trasy koncertowej z Justinem Timberlake'iem, która rozpoczęła się 4 czerwca.

Wydano także dwa kolejne single z albumu: "Can't Hold Us Down" i "The Voice Within", które także zdobyły niemałą popularność.

W listopadzie 2005 roku po 2 latach narzeczeństwa wyszła za Jordana Bratmana.

W czerwcu 2006, wychodzi pierwszy singiel z nowej płyty pt. ,,Ain't No Other Man". W 2006r. ukazał się jej oczekiwany 4 lata album "Back to Basics", który okazał się dla Christiny strzałem w dziesiątkę. Na płycie znajdują się odwołania do muzyki w stylu lat 20. 30. 40. w nowocześniejszych aranżacjach. We wrześniu 2006, wychodzi drugi singiel z owej płyty pt. ,,Hurt". W listopadzie 2006, Christina Aguilera wyrusza w trasę po Stanach Zjednoczonych i Europie. W styczniu 2007, Christina wydaje singiel pt. ,,Candyman".

W czerwcu 2007, wydano oficjalne oświadczenie iż Christina Aguilera jest w 9 tygodniu ciąży.

W czerwcu 2007, media donoszą także że Christina Aguilera zamierza wydać ostatni singiel ze swojej trzeciej płyty, tym razem będzie to ,,Slow Down Baby". Christina Aguilera wyjeżdza na Trasę Koncertową po Azji, aby promować swój trzeci album "Back to Basic"

Na 2008r, zaplanowana jest nowa płyta oraz zupełna zmiana wizerunku i muzyki przez Christinę Aguilerę.


credit: wikipedia.pl